Tradiční ruční broušení skla je náročné na přesnost a trpělivost brusiče......
Velká část lidí neznalých oboru je přesvědčena, že vybroušené jsou pouze matné jemnější motyvy, ale není tomu tak
... broušený je celý kus, na začátku je hladký tvar.
Nejprve se daný výrobek připraví rozkreslením - svislými čarami se rozdělí na stejné díly např. 10, 12,.. dle velikosti - průměru. Dále se namaluje vodorovné dělení , tím vznikne "siť " podle které se zhotovuje dekor. U složitějších vzorů - dekorů se předmalují i základní řezy .
Po namalování se začíná s broušením základního motivu - "kostrou" dekoru. Po té se dobrušují další drobnější prvky - muřiny, kozlíky, křížky a další jemnější prvky.
V dalším kroku se brousí základní oblouky horního okraje - většinou dle počtu svislého dělení. Do těchto oblouků se vytvoří zářezy, čím vzniknou takzvané zoubky. Tyto zoubky se ješte musí zbavit ostrých hran - "sáma". U některých tvarů se okraj zdobí oblými zářezy po celém okraji - kolonky ( košíky, uzavřené misky, džbány ) nebo se pouze upraví okraj uvnitř a vně tvaru "sámou" ( sklenice, popelníky ) .
Po dokončení základního hrubého a jemného motivu následuje velmi důležitý proces - LEŠTĚNÍ
LEŠTĚNÍ je technologicky náročný proces ( zvláště s ohledem na ekologii ). Sklo - křištál se leští v chemické kyselinové lázni, proto jej zadáváme ve specializované firmě ( tak jako většina brusíren ) .
Po vyleštění se do volných "okének" se brousí jemný matný motiv . Většinou hvězdy s 8mi,12ti a 16ti "paprsky". Dalším motivem ( ve většině brusíren méně užínaným ) je takzvaná vídeňská mata - velmi jemný vzor , kterým se vyplňují větší i menší plochy - viz. dekor 106 Wiena nebo dekor 200 - Milenium. Další prvky jemného brusu jsou jemné čárky, rylky, trojhránky.
Dokončením všech jemných prvků, vzniká finální výrobek.
viz. ukázka broušení
https://www.youtube.com/watch?v=4O3EmcDx5zk
https://www.youtube.com/watch?v=9h4fmo04eRg